KOLORY I WZORY- KROPKI I GROSZKI

5/17/2015 12:27:00 AM


Postanowiłam przynajmniej raz na tydzień coś tu pisać. Na razie nadrabiam zaległości. Dzisiaj trochę o kropkach.

Wzory nadają dość wyraźny charakter 
wnętrzom. Sprawiają, że odbiór jest ciekawszy. Wnętrza stają się bardziej dynamiczne. Oczywiście zależy to od rodzaju i powierzchni użytego wzoru. Mogą być tylko delikatnym dodatkiem ale potrafią też powiększyć/zmniejszyć  optycznie pomieszczenie. Wzory mają moc, podobnie jak kolor. Im mniejszy wzór tym pomieszczenie wydaje się większe. Jeżeli wzór składający się z małych elementów, będzie znajdował się na wszystkich czterech ścianach, może się nam wydawać, że przebywamy w większym pomieszczeniu niż jest ono w rzeczywistości. Najlepszy efekt uzyskamy przy kompozycji otwartej. Kompozycja otwarta to taka która jest przewidywalna i powtarzalna, jak np ta na zdjęciu po prawej stronie. W takim pokoju równocześnie możemy czuć nieład i niepokój, kiedy wszystkie ściany będą wzorzyste. Tutaj wybór należy od oczekiwań i charakteru osoby. W przykładowych wnętrzach ciężko jest znaleźć przykład z zastosowanym wzorem na wszystkich ścianach. Najczęściej zastosowany na jednej z czterech ścian.

Bardzo dużo wzorów w grochy i różnego rodzaju kropki znajdziemy wśród producentów tapet.  Łatwo jest też przygotować samodzielnie szablon lub po prostu narysować samodzielnie kółka miękkim ołówkiem i wypełnić je farbą.

KOLOROWE KROPKI
Przykłady na lewo to tapety. Kolorowe kropki, dość chaotyczne, zastosowane na jednej ze ścian. W połączeniu z gładkimi ścianami, podłogą wyposażeniem i innymi dodatkami ładnie się prezentują. Skupiają całą energię.


STONOWANE GROCHY
Grochy bardziej stonowane, w kolorach podobnych do sąsiednich ścian. W związku z tym, że są rozmieszczone w takich samych odległościach, wprowadzają większy porządek do pomieszczenia.
NAJWAŻNIEJSZE GROCHY
Groszki na wszystkich ścianach. Widać, że grochy najważniejsze! Podoba mi się sposób w jaki tutaj je użyto. Meble, sufit i podłoga traktowane są jako dodatek. W zasadzie mało widoczne. Wszystko inne (oprócz rolety) jest białe i na tle wzorzystej ściany zanika, sofa i meble zlewają się z podłogą.
EFEKT GLAMOUR
Dość randomowa kompozycja złotych/metalicznych kropek. Zastosowany układ dodaje dynamizmu. Kompozycja zamknięta w ścianach. W ten sposób nie powiększy się pomieszczenia ale wnętrze będzie bardziej charakterne.

DODATKI
Dodatki najważniejsze. Jak to się mówi "diabeł tkwi w szczegółach" ale najważniejsze to nie przesadzać. Jeżeli mamy już wzór na ścianie, najlepiej uważać z dodatkami i dobierać je z umiarem. Różne wzory można łączyć, ale powinny być w pewien sposób dopasowane. O tym może kiedy indziej. Przydałoby się to dokładniej wytłumaczyć na przykładach.


1 Komentarze